YE VOLUNTEER FOR THE BETTER FUTURE

Autor: Petra Crnjević, 25. 8. 2022.

YOUTH EXCHANGE “ Volunteer for the better future”

Kaunas, Lithuania

7th-16th of august 2022

Erasmus+ razmjena mladih je edukacijski program financiran od strane EU, a kroz metode neformalne edukacije sudionici projekta podižu razinu svijesti o zadanoj temi, provode razmjenu znanja i iskustava te uče o drugim kulturama s obzirom na različite zemlje iz kojih sudionici dolaze.

Učimo jedni od drugih kroz razmjenu znanja i iskustava, što je glavna poanta Erasmus+ razmjene mladih.

Troškovi hrane i smještaja su bili potpuno pokriveni od strane organizatora,a put je u ovom projektu financiran do iznosa od 275 eura.

Na samom projektu uz osiguran smještaj imali smo i osiguranu  hranu što se odnosi na doručak, ručak i večeru uz međuobroke u pauzama od radionica.

TEMA RAZMJENE

U ovoj razmjeni mladih sudjelovali su sudionici iz četiriju zemalja: Litve, Bugarske, Sjeverne Makedonije i Hrvatske. Ukupno nas je bilo 37.

Tema je volontiranje za bolju budućnost.

Nezaposlenost mladih je globalni problem našeg društva.

Prijelaz iz škole na posao jedna je od najizazovnijih faza u životu mlade osobe.

Dobro promišljeno i odabrano volontiranje velika je prilika i pomoć pri zapošljavanju.

Volontirajući na različitim mjestima, mladi imaju veću svijest o područjima koja

vole, mogu bolje razumjeti sebe, svoje vrijednosti,

interese i napraviti uspješan izbor karijere. Nedostatak vještina radnog iskustva je

zamijenjena kompetencijama i vještinama stečenim neformalno, a volontiranje se

smatra funkcionalnim  za osobni razvoj i za uspješnu integraciju na tržište rada.

Za vrijeme razmjene  sudjelovali smo  u brojnim zabavnim energizerima, učili različite vrste narodnih plesova, družili se i volontirali. Upoznali smo  se i saznali više o zemljama svih sudionika kroz održavanje multikulturalnih večeri gdje smo predstavili zanimljivosti svoje zemlje, tradicionalnu hranu i slično. Glavna aktivnost projekta bilo je volontiranje u jednoj od udruga- Samaritanci, Kauno Arkas i Crveni križ.

Ako vas ikad put ponese prema Litvi dijelim par informacija.

Kao zemlja, jako je lijepa i uređena. Kaunas je predivan grad prepun studenata i zelenila.Glavna šetnica u gradu je duga 1,7 km i prepuna je drveća.

Kaunas je ove godine europska prijestolnica kulture pa se u samom gradu mogu naći razna događanja.

Klima je malo hladnija nego kod nas no to je bilo i za očekivati. Cijene svega se kreću otprilike kao i kod nas. Javni prijevoz su im trolejbusi i autobusi kojima se možete služiti pomoću google mapsa.Karta je 0,35 eura preko njihove aplikacije. Kupovina u samom autobusu je 0,50 eura.

Većina ljudi koristi i romobile koji se nalaze na svakom uglu.Platite preko aplikacije i vozite.

Nisam detaljnije upoznala Litvu u 9 dana razmjene, no upoznala sam puno novih prijatelja što je bio i jedan od ciljeva projekta.

Zahvalana sam za priliku koja mi se pružila i preporučujem svima da se odvaže i prijave na ovakve projekte.

Ova razmjena ostat će mi u jako lijepom sjećanju i veselim se novim razmjenama u budućnosti jer godine su samo broj :)

Poštovani roditelji,

pozivamo vas na predavanje-radionicu pod nazivom Pomoć u učenju, koja će se održati 7.11. od 18.30 do 20 sati u prostorijama OŠ Trnjanska.

Radionicu će voditi terapeutkinje Centra Meleta Tamara Sertić i Matea Blažević.