NAŠI TREĆAŠI I PROJEKT "GORNJOGRADSKE PRIČE"

Autor: Danica Barbir, 5. 6. 2015.

Gornjogradske priče su edukativni, interaktivni, kostimirani obilazak zagrebačkog Gornjeg grada namijenjen učenicima trećih razreda osnovne škole pa su tako i naši trećaši 29. svibnja sa svojom učiteljicom Anom Žalac prolazili kroz ulice Griča i njegovu povijest. Umjesto konvencionalnih turističkih vodiča, vode ih dvoje glumaca koji kroz kazališnu igru i uz kostimske transformacije predstavljaju važnije povijesne i fikcionalne likove vezane uz zagrebačku prošlost i gornjogradske znamenitosti.

Po dolasku na Gornji grad, učenici su odjenuli jednostavne kostime srednjovjekovnih obrtnika, te se podijelili u cehove. Na taj su se način upoznali s organizacijom cehovskih udruženja i na simbolički način postali građani srednjovjekovnog Gradeca. Pokraj kule Lotrščak djeca su susrela Mandušu, glavni lik povijesnog romana Kći Lotrščaka, najpopularnije zagrebačke spisateljice svih vremena – Marije Jurić Zagorke. Manduša im je govorila o povijesti i značaju te kule. Na Katarinskom trgu presreo ih je pater Petar Vragović, prvi od dvojice redovnika Isusovaca koji su početkom 17. stoljeća stigli na Gradec i zauvijek promijenili njegovo lice. On im je pripovijedao o Crkvi svete Katarine, prvoj zagrebačkoj gimnaziji, Jezuitskom samostanu i Plemićkom konviktu. Nakon toga glumci su učenike proveli kroz Habdelićevu ulicu i doveli do prve i najdugovječnije zagrebačke ljekarne. Kod Kamenitih vrata upoznali su Magdu Paprenjarku, jedan od glavnih likova Šenoinog povijesnog romana Zlatarevo zlato. Ona im je pripovijedala o važnosti tog jedinog sačuvanog ulaza u grad te o liku Dore Krupićeve. Gornjogradska šetnja završila je u Mletačkoj ulici, u Meštrovićevom muzeju.
Projekt je temeljen na nastavnom planu i programu za treće razrede osnovne škole, te ima preporuku Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta.