PRVAŠIĆI NA SUSRETU S „DUMOVCEM“ I SISSY U KNJIŽNICI NA SAVICI

Autor: Danica Barbir, 18. 2. 2015.

U ponedjeljak, 16.2. učenici prvog razreda sa svojom učiteljicom Luci i knjižničarkom bili su u knjižnici na Savici na edukacijskom programu skloništa za nezbrinute životinje Grada Zagreba – Dumovec.

Njihova edukatorica Petra naučila nas je puno toga, kada i kako prići psima, a kada ne, upoznala nas s preslatkom kujicom Sissy s kojom smo se družili i koju smo hranili.

Naši prvašići su donijeli puno hrane i „slatkiša“ za pse koju je Petra ponijela drugim napuštenim psima u sklonište.

Već nekoliko godina Dumovec organizira za djecu vrtićkog i osnovnoškolskog uzrasta edukacijske programe kojima se nastoji senzibilizirati zagrebačke mališane za skrb o životinjama, razvijati svijest o ulozi životinja u okruženju, a pogotovo odnosa čovjeka prema njima, razvijati pozitivan emocionalan odnos djece prema životinjama, poticati brigu za životinje, učiti ponašanje prema njima i još mnogo toga.

Za najmlađe je osmišljen poseban program koji je u cijelosti prilagođen njihovom uzrastu; zabavna i edukativna radionica omogućava djeci siguran neposredan susret sa životinjama te im pomaže u stjecanju znanja i razumijevanju neophodnosti brige za životinje. Brojna domaća i inozemna znanstvena istraživanja dokazuju kako djeca koja su u djetinjstvu naučila brinuti o kućnim ljubimcima i biti odgovorni vlasnici, kad odrastu postaju bolji, zdraviji i odgovorniji ljudi.